
A Mobilozz úgy, mint otthon elve 2017 óta érvényes az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagállamaiban tehát Rodoszon is. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatók a hazai, előfizetői szerződésben szereplő díjon felül semmilyen többletdíjat nem számíthatnak fel azoknak az előfizetőknek, akik csak időszakosan vesznek igénybe roamingszolgáltatást valamelyik másik EGT-tagállamban. A roamingrendelet 2022-es felülvizsgálatának köszönhetően 2032-ig továbbra is a belföldön megszokott árakon barangolhatunk, és további új előírások jelentek meg az előfizetők védelme érdekében.
Egyértelmű, hogy a mobilunkon már sokkal több személyes információt tárolunk, mint azt idegenekkel vagy akár a saját ismerőseinkkel és a családdal megosztanánk. Az adatok védelmére ezért rendkívül fontos megfelelően figyelni, különösen akkor, ha külfölön nyaralunk.
A szigeten három telefontársaság üzemelteti a mobil hálózatokat:
a Cosmote (OTE), a NOVA valamint a Vodafone.
Ez a három európai vagyis görög társaság hálózata fedi le a szigetet. Nem görög SIM kártyával az EU roaming segítségével tudunk csatlakozni az éppenséggel elérhető hálózatra. A három társaság közül csak az OTE-nél találunk 5G hálózatot. Mivel a hálózatok nem 100%-osak ezért megeshet, hogy bizonyos helyeken nagyon lelassul az internet vagy teljesen megszűnik működni.
A készülék frissítése
A nyaralás megkezdése előtt ellenőrizd, hogy az operációs rendszer frissítve van-e a telefonodon, mert az új verziók általában biztonsági javításokat is tartalmaznak.
A jelszavas vagy biometrikus védelm bekapcsolása
A jelszó az első védelmi vonal az adatok elrejtéséhez, ha elvész vagy ellopják a mobilt.
A nyilvános Wi-Fi-hozzáférési pontok kerülése
Ezeknek a szolgáltatásoknak a bekapcsolásakor a telefon folyamatosan keres Wi-Fi és Bluetooth hálózatokat, amihez csatlakozni tud. Ezek a rádiójelek pedig felhasználhatók a helymeghatározáshoz is. Ráadásul, ha ki van kapcsolva, azt az aksi is meghálálja.
A „find my phone” és a távoli törlés funkció aktiválása
Ha elvesztett vagy ellopták a telefont, a készülék megtalálásához használható a telefon megtalálásához fejlesztett funkció. Ilyenkor érdemes távoli hozzáférés segítségével törölni a készüléken lévő összes adatot hogy ne férhessen hozzá az összes információhoz a tolvaj. Mivel ezek a szolgáltatások nem működnek, ha nincsenek bekapcsolva, ezért előre ellenőrizni kell hogy amikor tényleg megtörténik a baj, azonnal cselekedni lehessen.
Vigyázat!
Rodoszi nyaralás során a mobiltelefon könnyen csatlakozhat egy török hálózathoz főleg Rodosz városában vagy épp egy Szimi kirándulás alkalmával. A felmerült többletköltséget a szolgáltató nem fizeti vissza, akkor sem ha korlátlan átalány tarifával rendelkezik.
A mobiltelefonok nem tartják tiszteletben az országhatárokat, ezért a határ közelében érdemes kikapcsolni az automatikus hálózatválasztást. Ha a mobiltelefon csatlakozik a török hálózathoz, akkor a költségeket a telefon használójának kell állnia amely komolyan megterhelheti a nyaralási kasszát.
Egy időjárás-frissítés 50-60 kB adatforgalmat jelent, ami nagyságrendileg akár 9.500 forintba is kerülhet, pár perc Instagram-használat pedig akár 60 MB forgalmat is jelenthet, amely 100 ezer forint feletti összeget eredményezhet.
Internet:
Görög hálózati lefedettségi térkép
Mért hálózati lefedettségi térkép
Kép:
Juan Algar via Freerange Stock